ԲՇԽ-ի քաղաքացիական հասարակության և ընդերքօգտագործողների խմբակցությունների աշխատանքային քննարկում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում
19.12.25
2025թ. դեկտեմբերի 12-ին Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում տեղի ունեցավ ԱՃԹՆ-ի ԲՇԽ-ի քաղաքացիական խմբակցության և ընդերքօգտագործման խմբակցության անդամների աշխատանքային հանդիպում: Հանդիպումը կազմակերպվել էր Նախարարության նախաձեռնությամբ՝ ի կատարումն ՀՀ փոխվարչապետ, ԲՇԽ-ի նախագահ Տ.Խաչատրյանի գլխավորությամբ  ս.թ. հոկտեմբերի 30-ին կայացած ԲՇԽ-ի նիստի  հանձնարարականի: Ըստ նշված հանձնարարականի՝ մինչև համապատասխան որոշումների ընդունումը հարկ էր ևս մեկ անգամ աշխատանքային կարգով քննարկել  հողօգտագործման իրավունքի տրամադրման և հողերի ձեռքբերման ընթացակարգերի պարզեցման օրենսդրական նախագծի փաթեթը, որի շուրջ նւստի ժամանակ իրենց մտավախություններն ու դիտարկումներն էին հայտնել ԱՃԹՆ-ի բազմաշահառու խմբի քաղաքացիական հասարակության և ընդերքօգտագործողների խմբակցությունների անդամները:  Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ, ԲՇԽ-ի կառավարության խմբակցության անդամ Ա.Վարդանյանը առաջարկել էր գործընկերներին՝ մինչև աշխատանքային քննարկման անցկացումը՝  E-draft-ի միջոցով գրավոր ներկայացնել իրենց նկատառումները նախագծի վերաբերյալ։
Հանդիպմանը  մասնակցեցին ԱՃԹՆ-ի Բազմաշահառու խմբի անդամներ՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների  նախարարի տեղակալ  Ասատուր Վարդանյանը, «Հայաստանի անտառներ» բնապահպանական ՀԿ տնօրեն Նազելի Վարդանյանը, ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ փոխնախագահ Վիկտորյա Բուռնազյանը,  «ԱՍՍԱՏ-Մ» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Օսիկյանը,  «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը, «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արթուր Պեպանյանը,  «ԱԳԱՊԵ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ներսես Կարամանուկյանը, ԱՃԹՆ-ի ազգային համակարգող Հասմիկ Մանուկյանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի խորհրդական Սերյոժա Գրիգորյանը, նախարարության Ընդերքի վարչության  պետ Կարեն Գասպարյանը, Քաղաքականության մշակման բաժնի պետ Սեդա հակոբյանը, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության խմբակցության կողմից հրավիրված Էկոլոգիական իրավունքի մասնագետ Արթուր Գրիգորյանը:
Հանդիպման սկզբում ՏԿԵՆ-ի պատասխանատուները ներկայացրեցին օրենսդրական փոփոխությունների բովանդակությունը և դրանցով հետապնդվող նպատակները, այնուհետև սկսվեցին աշխատանքային քննարկումները:
Երկուստեք ներկայացված փաստարկների հանրագումարում որոշվեց, որ ԲՇԽ-ի ընդերքօգտագործողների և քաղաքացիական հասարակության խմբակցությունները իրենց կոնկրետ առաջարկությունները գրավոր կներկայացնեն Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն՝  ընդունելիության դեպքում դրանք օրենսդրական նախաձեռնության մեջ ընգրկելու համար: